Blog
Czym są parametry DWPD i TBW dla dysków twardych?
Jak wiadomo, podczas zapisywania danych dyski SSD zużywają się. W technologii flash zmiana informacji w komórce NAND odbywa się przez zmianę napięcia. Im więcej się zapisuje, tym szybciej się zużywa. Odczyt nie wpływa, na wytrzymałość dysku SSD.
Dysk HDD nie ma tego problemu. Dlatego, mimo często podobnych rozwiązań cena produktu będzie zależna od TBW/DWPD.
Co oznacza DWPD i TBW?
DWPD (Drive Writes Per Day) oznacza ile razy dziennie dysk może być zapisywany przez okres gwarancyjny, aby trzymał swoje parametry. TBW (Terabytes Written) wskazuje, ile łącznie danych może być zapisane na dysku, aby trzymał swoje parametry. Te dwa parametry są od siebie zależne. TBW zależy od DWPD i na odwrót.
Jak obliczyć TBW dla dowolnego dysku SSD, mając podany parametr DWPD?
Przykładowy dysk: Dysk 800GB, DWPD 3, gwarancja 5 lat
[3 DWPD (ilość zapisów dziennie) x 800GB (pojemność dysku)] x [365 dni (1 rok) x 5 lat (gwarancja)] = 4.38 TBW (lub PBW, PB)
Czy DPWD/TBW ma znaczenie jeśli chodzi o cenę produktu? Poniżej są zestawione dwa podobne produkty z tej samej serii od tego samego producenta. Jedyna różnica jaka jest to właśnie wytrzymałość produktu. Dyski z DPWD 10 czyli ponad 3 razy wytrzymalsze są droższe o około 50%.
Porównywane dyski SSD
- Dysk SSD Western Digital Ultrastar SS530 800GB 2.5” SAS 12Gb/s TLC 3D-NAND | 0B40362 WUSTR6480ASS200
- Dysk SSD Western Digital Ultrastar SS530 800GB 2.5” SAS 12Gb/s TLC 3D-NAND | 0B40346 WUSTM3280ASS200
Gwarancja na dysk
Dla dysków HDD gwarancja jest prosta: wynosi tyle, ile daje producent. Przy SSD sytuacja się nieco komplikuje, ponieważ producent podaje okres gwarancji albo TBW. Co to oznacza? Jeśli ktoś kupi dyski z DPWD 1 z 5 letnim okresem gwarancji i będzie je codziennie zapisywał 3 razy to po ok 20 miesiącach na dyskach zaczną pojawiać się problemy.
Kontroler w dyskach SSD posiada tzw. przestrzeń nadmiarową, która umożliwia mu podmienienie zużytych/uszkodzonych komórek na nowe. Jak dysk zużywa się za szybko w stosunku do założeń to wtedy nie ma z czego podmienić i po prostu w pewnym momencie pojemność dysku zacznie się zmniejszać, bo kontroler będzie wyłączał zużyte obszary.
Dysk SSD nie powinien odmówić posłuszeństwa z dnia na dzień, chyba że uszkodzą się komórki z sektorów rozruchowych (boot sector), ale stopniowo będą pojawiać się na nim błędy a programy monitorujące żywotność dysku będą pokazywać błędy.
Dlaczego podobne dyski HDD nawet jednego producenta mogą różnić się w cenie – współczynnik MTBF?
Na powyższej grafice, można zobaczyć podobne dwa dyski tego samego producenta. Gdzie są kluczowe różnice? Prędkość obrotowa mówi jedynie, który produkt jest szybszy. Kluczowe są dwa inne parametry długość gwarancji oraz MTBF (ang. Mean Time Between Failures, średni czas między awariami). Im wyższa gwarancja i wyższe współczynnik MTBF tym produkt jest oceniany przez producenta jako bardziej bezawaryjny. W tym wypadku więcej znaczy po prostu lepiej. Model z większym MTBF jest zauważalnie droższy, nawet mimo mniejszej prędkości obrotowej.