DYSKI TWARDE
Dyski twarde
Dysk twardy to serce każdego komputera czy laptopa. Oprócz oczywistego przeznaczenia – zainstalowania systemu operacyjnego, który pozwala na użytkowanie komputera, można na nim gromadzić niezbędne dane, dzielić go na partycje i efektywnie zarządzać informacjami, które zapisuje się na komputerze. Aby wpłynąć na wydajność pracy urządzenia, dobrze jest dopasować odpowiedniej pojemności dysk twardy HDD (hard disk drive) lub SSD (solid-state drive) w laptopach i komputerach, do przeznaczenia danego urządzenia.
Osobom, które używają laptopów i komputerów do użytku domowego - głównie do rozrywki, przeglądania Internetu lub przechowywania najpotrzebniejszych programów i plików danych, wystarczą dyski SSD o pojemności do 1 TB lub 2 TB. W przypadku komputerów używanych do pracy z dużymi ilościami danych zaleca się wybór wewnętrznych dysków twardych o większej pojemności. W przypadku serwerów i komputerów specjalnego przeznaczenia dostępne są dyski o pojemności 10 TB, 12 TB, 14 TB, 16 TB, 18 TB i 20 TB. Wkrótce planowane są większe pojemności, takie jak 22 TB i 24 TB.
Dyski twarde – poznaj rodzaje dysków
Najważniejszym rozróżnieniem dysków jest podział na HDD i SSD. Pierwsze są przeznaczone do magazynowania plików rzadko użytkowanych, ponieważ ich budowa (talerzowa) charakteryzuje się wolniejszym czasem dostępu, tzn. pliki wczytują się wolniej. Dyski SSD oparte są o pamięć typu flash (mikroukłady), przez co działają dużo szybciej i pozwalają na natychmiastowy dostęp do wybranych plików.
Wewnętrzny dysk twardy (HDD) może być wyposażony w złącze SATA - najstarsze i najpopularniejsze w komputerach stacjonarnych - lub złącze SAS w rozwiązaniach serwerowych. Obecnie nadal dostępne są dyski 2,5" i 3,5", ale te mniejsze rozwiązania stają się coraz mniej popularne kosztem dysków SSD.
W przypadku dysków SSD sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ dla urządzenia ważny jest współczynnik kształtu (rozmiar dysku lub jego konstrukcja) oraz interfejsy. Obecnie stosowane interfejsy to SATA, SAS, NVMe i PCIe (głównie w przypadku kart HH-HL). Jeśli chodzi o współczynnik kształtu, możemy wymienić 2,5', 3,5', HH-HL, M.2 (głównie m2 o długości 2280 i 22110), U.2 i U.3.
Dyski twarde – poznaj naszą ofertę
W naszym asortymencie znajdują się dyski HDD i SSD do serwerów i stacji roboczych, a także dyski twarde do laptopów i komputerów stacjonarnych. Oferujemy nośniki danych o różnych pojemnościach - od najmniejszych, przydatnych na potrzeby osobiste, po te naprawdę duże, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w serwerach i do przechowywania dużych ilości danych. Znajdziesz u nas dyski znanych i cenionych producentów dysków SSD, takich jak Samsung, Micron, Intel, Kioxia, Seagate, Western Digital. Jesteśmy certyfikowanym partnerem Western Digital Ultrastar i Segate Exos.