Blog
Jak działa i kiedy warto zwiększyć pamięć RAM?
Pamięć RAM odgrywa niezwykle ważną rolę w każdym urządzeniu. To właśnie ta pamięć operacyjna jest pośrednikiem w komunikacji między szybkimi, ale jednocześnie i niezbyt pojemnymi pamięciami cache, a ogromnymi pod względem pojemności, ale przy tym wolnymi dyskami twardymi. W pamięci RAM przechowywane są wszelkie aktualnie wykorzystywane przez nas programy. Dlaczego pamięć RAM jest tak ważna i istotna?
Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Kiedy ją zwiększyć?
Budowa pamięci RAM
RAM jest to pamięć o swobodnym dostępie, a więc daje nam ona możliwość dostępu do jej każdej komórki.
Składa się ona między innymi z elementów elektronicznych i każdy z nich jest w stanie zapisać w danej chwili odpowiednią ilość informacji, a więc konkretnych danych. Pamięć RAM można podzielić na: SRAM – pamięci statyczne i DRAM – pamięci dynamiczne. Pierwsza działa bardzo szybko, ale jest stosunkowo droga, druga jest dużo tańsza, a do tego pobiera ona mniej energii.
W jaki sposób działa pamięć RAM?
Pamięć RAM składa się z komórek. każda z nich ma swój własny adres. Odczyt, jak również i zapis informacji jest możliwy poprzez adresowanie. Można tutaj wybrać między innymi adresowanie dwu i trójwymiarowe. W przypadku 2D dostęp uzyskuje się poprzez podanie jej adresu przez dekoder adresów. Umieszczony jest on w odpowiednim rzędzie, jak również
i stosownej kolumnie. W przypadku opcji trójwymiarowej, do adresowania wykorzystuje się i trzeci parametr, który to lokalizuje komórkę w przestrzeni 3D. W chwili obecnej wykorzystywane są opcje zapisu 2D, gdzie po wybraniu konkretnej komórki i jej znalezieniu, można dalej z niej pobrać dane, a następnie zapisać w danym miejscu nowe.
Dlaczego pamięć RAM jest tak ważna i istotna?
Pamięć RAM to przede wszystkim pamięć operacyjna, która to odgrywa istotną rolę do sprawnego wykorzystywania programów, narzędzi i aplikacji, z jakich w danej chwili korzystamy. Nie spełnia ona jedynie tylko takiego zadania.
Sprawdza się ona również w specjalizowanych komponentach i w sterownikach mikroprocesorowych.
Jakie są rodzaje pamięci RAM?
Wszystkie dostępne na rynku rozwiązania na przestrzeni lat znacząco się zmieniły, co sprawia, że rynek ma nam
do zaoferowania coraz to lepsze produkty. W przypadku pamięci RAM, wraz z upływem lat zwiększała się ich pojemność,
jak również i częstotliwość działania.
W chwili obecnej stosuje się pamięci DDR3 SDRAM, które to gwarantują nam przepustowość nawet do 19,2 GB/s, a także i pamięci DDR4 SDRAM, które to są doskonałymi rozwiązaniami, jakie ma nam do zaoferowania rynek. Mamy tutaj jeszcze większą przepustowość przy niższym napięciu, a także mniejsze zużycie energii nawet o 20%. Jeśli chcemy zamontować najszybsze pamięci, to na pewno właśnie ten wybór okaże się być najlepszym z możliwych zakupem.
Kiedy dokupić nową pamięć RAM?
W większości przypadków każde urządzenie posiada między innymi dwa sloty na pamięć RAM. Jedne są łatwo dostępne
i można dołożyć pamięci samodzielnie, inne z kolei są trudne w dotarciu do nich i trzeba skorzystać z pomocy specjalisty.
W jakich więc przypadkach warto zwiększyć pamięć RAM? Kiedy taki zakup okaże się być dobrym wyborem? Bez wątpienia dodatkowa pamięć będzie nam potrzebna wtedy, gdy zauważymy, że nasz komputer spowalnia. Taka sytuacja bardzo często zdarza się w chwili, gdy zmieniamy starszą wersję systemu operacyjnego na nowszą.
Kiedy jeszcze? Dobrze jest dokupić pamięć RAM, gdy zależy nam na przyspieszeniu działania niektórych aplikacji.
Umożliwia to między innymi uzyskanie lepszych efektów grania, większej wydajności programów graficznych, sprawniejszą pracę programów do filmowania. Dzięki RAM nasz komputer lub laptop może działać dużo sprawniej, a my sami mamy możliwość uzyskania jeszcze większego komfortu i wygody pracy.
Jaką wielkość pamięci RAM wybrać?
Jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy się skupić jest wielkość pamięci RAM. Nie ma jednej określonej, jaka dla każdego okaże się być dobrym wyborem. W każdym bowiem przypadku zapotrzebowanie użytkownika może być inne, np. indywidualne preferencje, odpowiednie oprogramowania. Na pewno minimalną pamięcią jest 4GB, która sprawdza się przy klasycznym użytkowaniu sprzętu. Jeśli chcemy otrzymać nieco lepsze rozwiązanie do prostych zastosowań, sprawdzi się tutaj pamięć 8GB. W przypadku zaś graczy, jak również i osób, które korzystają z różnego rodzaju programów i aplikacji, wówczas idealnie sprawdzi się pamięć RAM licząca od 8 do 16GB.
Jedno jest pewne – pamięć RAM odgrywa bardzo ważną rolę w każdym urządzeniu i wpływa ona znacząco na szybkość działania poszczególnych stron, narzędzi, programów czy aplikacji. Jeśli jest ona źle dobrana, urządzenie zacina się, ,,muli”, nie działa tak, jak powinno. Warto więc wybrać sklep, który ma nam do zaoferowania szeroką paletę produktów, dostępną w bardzo atrakcyjnych cenach. Im lepszy bowiem wybór, tym z całą pewnością większa gwarancja pełnego zadowolenia i satysfakcji dokonanego wyboru.