MOŻLIWOŚĆ WYMIANY

BEZPROBLEMOWE ZWROTY

FACHOWE DORADZTWO

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

DYSKI SSD

( ilość produktów: 2257 )
Sortowanie

Dysk SSD - co to jest?

Dysk SSD, to skrót od angielskiej nazwy solid-state drive. Na początku dysk SSD był nazywany przez niektórych jako dysk twardy SSD, jednak z klasycznym rozwiązaniem HDD ma nie wiele wspólnego. Największym sukcesem jest przede wszystkim to, że są one niezwykle szybkie, co przekonuje do zmiany hdd na SSD. Dysk wewnętrzny SSD powoduje, że komputery włączają się zdecydowanie szybciej, a korzystanie ze stron internetowych jest z pewnością dużo bardziej komfortowe.

Dysk SSD a HDD, skąd wynika ta różnica?

Przede wszystkim z ich budowy, bo nie mamy tutaj żadnych części ruchomych, ale wszystko działa na zasadzie zapisu pamięci flash. Rozwiązania te były budowane w różnej technologii: slc SSD, mlc SSD, tlc SSD (rozwinięciem tej technologii są dyski 3d nand). Obecnie stosuje się głównie rozwiązanie tlc SSD (3 bity na komórkę), ale powstają już dyski SSD QLC (4 bity na komórkę).

Wybór Dysku SSD

Jaki dysk SSD? Jaki SSD? Polecane dyski SSD? To są trzy najpopularniejsze pytania z jakimi trafiają do nas klienci. Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi bez sprawdzenia potrzeb klienta. Równie często mamy pytanie o zgodność, ponieważ klienci szukają również dysków dostosowanych do windows 10 oraz windows serwer, ale tutaj jest o wiele prościej, bo SSD dysk jest zgodny z każdym systemem operacyjnym.

Rodzaje Dysków SSD ze względu na interfejs

Dysk SSD SATA III – Jest najpopularniejszym i zarazem najtańszym rozwiązanie dostępnym na rynku. Jego możliwości rozwoju są ograniczone i nie da się stworzyć wydajniejszych dysków SSD w oparciu o ten interfejs. SSD SATA 3 jest wstecznie kompatybilne z SSD SATA 2. Dyski są przeznaczone głownie do pracy w trybie read intesive.

Dysk SSD SAS – rozwiązanie serwerowe przeznaczone dla wymagających klientów i firm. Dyski SAS mają możliwość wysyłania/odbierania danych jednocześnie dzięki czemu są dobre do zadania typu mix used oraz write intensive. Są to najlepsze dyski SSD do aplikacji mieszanych gdzie są potrzebne wysokie wartości IOPS dla zapisu i odczytu.

Dysk SSD PCI express – rozwinięcie dysków SSD było powstanie dysków SSD PCIe, których zadaniem było pokazanie pełen możliwość dysków półprzewodnikowych. Dysk SSD PCIe był podłączony z pominięciem kontrolera do złącza PCIe, dzięki czemu mogły próbować konkurować z przepustowości pamięci RAM. Popularnym rozwiązanie jest wykorzystywanie adapterów M2 PCIe, które umożliwiają podłączenie dysków M.2 do złącza PCIe.

Dysk SSD NVME - Dysk NVME (Non-Volatile Memory Express) są rozwinięciem koncepcji dysków PCIe. NVME SSD to są obecnie najwydajniejszym rozwiązaniem oferującym ciągły zapis lub odczyt, dlatego można przyjąć, że jest to najszybszy dysk SSD.

Najpopularniejsze formaty dysków SSD

SSD 2.5 – czyli najpopularniejsze dyski 2.5 cala, inaczej nazywane SFF, czyli small form factor. Ten format, głównie działa w oparciu o rozwiązania SATA i SAS.

SSD M2

SSD M2 - Dyski m2 mogą występować w różnej wielkości (długość podana w mm): m2 SSD 2242 (42mm), SSD m2 2280 (80mm), SSD m2 22110 (110mm). Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem jest dysk m2 nvme.

SSD HHHL

SSD HHHL (albo HH-HL z ang.: half height half length) SSD w postaci karty wpinane bezpośrednio do złącza PCIe.

SSD U.2

SSD U.2 (SFF-8639) – dyski 2.5”, które bazują na interfejsie NVMe.

Wybór Dysków SSD w ESUS IT

W ofercie naszego sklepu ESUS IT znajdą Państwo szeroki wybór nowoczesnych dysków SSD, w tym głównie dyski SSD serwerowe. Polecane dyski SSD to:

Dyski SSD wg Pojemności

W gigabajtach (GB):

Pojemności od 120GB do 960GB

W terabajtach (TB):

Pojemności od 1TB do 8TB

Zastosowanie Dysków SSD

Obecnie dyski SSD wykorzystywane są najczęściej w dwóch rodzajach urządzeń.

Serwerach - napędy SSD wykorzystywane są również w urządzeniach, które zmuszone są do przetwarzania wielu zapytań jednocześnie, np. serwerach posiadających rozbudowane bazy danych. Cena produktu wynika z wytrzymałości na które ma wpływ DWPD (Data write per day) albo TBW (Terabyte written) lub PBW (Petabyte written).

Komputerach przenośnych i stacjonarnych - nowoczesne napędy SSD w dużej mierze wykorzystywane są w laptopach oraz ultrabookach, gdzie szybkość odporność oraz pobór prąd ma kluczowe znaczenie. Dyski SSD do laptopa należy wybrać w oparciu o interfejs i współczynnik form factor.

W naszej ofercie można znaleźć również dyski ze względu na sposób działania:

  • Very Read Intensive (VRI)
  • Read Intensive (RI)
  • Mix Used (MU)
  • Write Intensive (WI)

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat ofertowych dysków SSD zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy w wyborze najlepszego dysku SSD, który odpowiadać będzie Państwa potrzebom i oczekiwaniom. Jednocześnie przypominamy, że w stałej sprzedaży posiadamy również pamięci RAM do serwerów, komputerów stacjonarnych oraz pamięci RAM do laptopów.

Zapraszamy do zakupów!

pixel